Critics Choice Awards 2021: See the full list of winners

The 26th annual Critics Choice Awards, which honor some of the best film and television of the year, were presented Sunday.

See below for a full list of nominees with the winners indicated in bold.
FILM
    Best Picture
      Da 5 Bloods
        “Ma Rainey se Black Bottom”
        Mank
          Minari
          News of the World
          “Nomadland” WINNER
          One Night in Miami
          “Belowende jong vrou”
          Sound of Metal
          “Die verhoor van die Chicago 7”
          Best Director
          Lee Isaac Chung, “Minari
          Emerald Fennell, “Belowende jong vrou”
          David Fincher, “Mank
          Spike Lee, “Da 5 Bloods
          Regina King, “One Night in Miami
          Aaron Sorkin, “Die verhoor van die Chicago 7”
          Chloé Zhao, “Nomadland” WINNER
          Best Actor
          Ben Affleck, “The Way Back
          Riz Ahmed, “Sound of Metal
          Chadwick Boseman, “Ma Rainey se Black Bottom” WINNER
          Tom Hanks, “News of the World
          Anthony Hopkins, “The Father
          Delroy Lindo, “Da 5 Bloods
          Gary Oldman, “Mank
          Steven Yeun, “Minari
          Best Actress
          Viola Davis, “Ma Rainey se Black Bottom”
          Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday
          Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always
          Vanessa Kirby, “Stukkies van 'n vrou”
          Frances McDormand, “Nomadland”
          Carey Mulligan, “Belowende jong vrou” WINNER
          Zendaya, “Malcolm & Marie”
          Best Supporting Actor
          Chadwick Boseman, “Da 5 Bloods
          Sacha Baron Cohen, “Die verhoor van die Chicago 7”
          Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” — WINNER
          Bill Murray, “On the Rocks
          Leslie Odom Jr., “One Night in Miami
          Paul Raci, “Sound of Metal
          Best Supporting Actress
          Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” — WINNER
          Ellen Burstyn, “Stukkies van 'n vrou”
          Glenn Close, “Hillbilly Elegy
          Olivia Colman, “The Father
          Amanda Seyfried, “Mank
          Yuh-Jung Youn, “Minari
          Best Young Actor/Actress
          Ryder Allen, “Palmer
          Ibrahima Gueye, “The Life Ahead
          Alan Kim, “MinariWINNER
          Talia Ryder, “Never Rarely Sometimes Always
          Caoilinn Springall, “Die Middernaglug”
          Helena Zengel, “News of the World
          Best Acting Ensemble
          Da 5 Bloods
          Judas and the Black Messiah
          “Ma Rainey se Black Bottom”
          Minari
          One Night in Miami
          “Die verhoor van die Chicago 7” –WINNER
          Best Original Screenplay
          Mank
          Minari
          Never Rarely Sometimes Always
          “Belowende jong vrou” WINNER
          Sound of Metal
          “Die verhoor van die Chicago 7”
          Best Adapted Screenplay
          The Father
          First Cow
          “Ma Rainey se Black Bottom”
          News of the World
          “Nomadland” WINNER
          One Night in Miami
          Best Production Design
          Emma
          “Ma Rainey se Black Bottom”
          MankWINNER
          News of the World
          The Personal History of David Copperfield
          Tenet
          Best Cinematography
          Da 5 Bloods
          First Cow
          Mank
          Minari
          News of the World
          “Nomadland” WINNER
          Tenet
          Best Costume Design
          Emma
          “Ma Rainey se Black Bottom” –WINNER
          Mank
          Mulan
          The Personal History of David Copperfield
          “Belowende jong vrou”
          Best Editing
          The Father
          Mank
          “Nomadland”
          Sound of MetalWINNER
          Tenet
          “Die verhoor van die Chicago 7” WINNER
          Best Hair and Makeup
          Emma
          Hillbilly Elegy
          “Ma Rainey se Black Bottom” WINNER
          Mank
          “Belowende jong vrou”
          The United States vs. Billie Holiday
          Best Visual Effects
          Greyhound
          The Invisible Man
          Mank
          “Die Middernaglug”
          Mulan
          TenetWINNER
          Wonder Woman 1984
          Best Score
          “Die Middernaglug”
          Mank
          Minari
          News of the World
          SoulWINNER
          Tenet
          Best Song
          Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” — “Husavik (My Home Town)”
          The Life Ahead” – “Io Si (Seen)”
          Judas and the Black Messiah” — “Fight for You
          One Night in Miami” — “Speak NowWINNER
          The Outpost” — “Everybody Cries
          The United States vs. Billie Holiday” — “Tigress & Tweed
          Best Foreign Language Film
          Another Round
          Collective
          La Llorona
          The Life Ahead
          MinariWINNER
          Two Of Us
          Best Comedy
          Borat Subsequent Moviefilm
          The Forty-Year-Old Version
          The King of Staten Island
          On the Rocks
          Palm Springs” — WINNER
          “Die Prom”
          TELEVISION:
          Best Drama Series
          Better Call Saul
          “Die kroon” WINNER
          The Good Fight
          Lovecraft Country
          “Die Mandalorian”
          Ozark
          Perry Mason
          “Dis ons”
          Best Actor in a Drama Series
          Jason Bateman — “Ozark
          Sterling K. Bruin — “Dis ons”
          Jonathan Majors — “Lovecraft Country
          Josh O’Connor — “Die kroon” — WINNER
          Bob Odenkirk — “Better Call Saul
          Matthew Rhys — “Perry Mason
          Best Actress in a Drama Series
          Christine Baranski — “The Good Fight
          Olivia Colman — “Die kroon”
          Emma Corrin — “Die kroon” WINNER
          Claire Danes — “Homeland
          Laura Linney — “Ozark
          Jurnee Smollett — “Lovecraft Country
          Best Supporting Actor in a Drama Series
          Jonathan Banks — “Better Call Saul
          Justin Hartley — “Dis ons”
          John Lithgow — “Perry Mason
          Tobias Menzies — “Die kroon”
          Tom Pelphrey — “Ozark
          Michael K. Williams — “Lovecraft Country” (HBO) — WINNER
          Best Supporting Actress in a Drama Series
          Gillian Anderson — “Die kroon” — WINNER
          Cynthia Erivo — “The Outsider
          Julia Garner — “Ozark
          Janet McTeer — “Ozark
          Wunmi Mosaku — “Lovecraft Country
          Rhea Seehorn — “Better Call Saul
          Best Comedy Series
          Better Things
          The Flight Attendant
          Mom
          Pen15
          Ramy
          “Schitt’s Creek”
          Ted Lasso” — WINNER
          “Wat ons in die skadu doen”
          Best Actor in a Comedy Series
          Hank Azaria — “Brockmire
          Matt Berry — “Wat ons in die skadu doen”
          Nicholas Hoult — “The Great
          Eugene Levy — “Schitt’s Creek”
          Jason Sudeikis — “Ted Lasso” –WINNER
          Ramy Youssef — “Ramy
          Best Actress in a Comedy Series
          Pamela Adlon — “Better Things
          Christina Applegate — “Dead to Me
          Kaley Cuoco — “The Flight Attendant
          Natasia Demetriou — “Wat ons in die skadu doen”
          Catherine O’Hara — “Schitt’s Creek” –WINNER
          Issa Rae — “Insecure
          Best Supporting Actor in a Comedy Series
          William Fichtner — “Mom
          Harvey Guillén — “Wat ons in die skadu doen”
          Daniel Levy — “Schitt’s Creek” WINNER
          Alex Newell — “Zoey’s Extraordinary Playlist
          Mark Proksch — “Wat ons in die skadu doen”
          Andrew Rannells — “Black Monday
          Best Supporting Actress in a Comedy Series
          Lecy Goranson — “Die Conners”
          Rita Moreno — “One Day at a Time
          Annie Murphy — “Schitt’s Creek”
          Ashley Park — “Emily in Paris
          Jaime Pressly — “Mom
          Hannah Waddingham — “Ted Lasso” — WINNER
          Best Limited Series
          I May Destroy You
          “Mev. Amerika”
          Normal People
          The Plot Against America
          The Queen’s GambitWINNER
          Small Axe
          “Die ongedaan maak”
          Unorthodox
          TV Movie
          Bad Education
          Between the World and Me
          The Clark Sisters: First Ladies of Gospel
          “Hamilton” WINNER
          Sylvie’s Love
          What the Constitution Means to Me
          Best Actor in a Limited Series or TV Movie
          John Boyega — “Small Axe” — WINNER
          Hugh Grant — “Die ongedaan maak”
          Paul Mescal — “Normal People
          Chris Rock — “Fargo”
          Mark Ruffalo — “I Know This Much is True
          Morgan Spector — “The Plot Against America
          Best Actress in a Limited Series or TV Movie
          Cate Blanchett — “Mev. Amerika”
          Michaela Coel — “I May Destroy You
          Daisy Edgar-Jones — “Normal People
          Shira Haas — “Unorthodox
          Anya Taylor-Joy — “The Queen’s Gambit” — WINNER
          Tessa Thompson — “Sylvie’s Love
          Best Supporting Actor in a Limited Series or TV Movie
          Daveed Diggs — “The Good Lord Bird
          Joshua Caleb Johnson — “The Good Lord Bird
          Dylan McDermott — “Hollywood”
          Donald Sutherland — “Die ongedaan maak” WINNER
          Glynn Turman — “Fargo”
          John Turturro — “The Plot Against America
          Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie
          Uzo Aduba — “Mev. Amerika” — WINNER
          Betsy Brandt — “Soulmates
          Marielle Heller — “The Queen’s Gambit
          Margo Martindale — “Mev. Amerika”
          Winona Ryder — “The Plot Against America
          Tracey Ullman — “Mev. Amerika”
          Best Talk Show
          Desus & Mero
          Full Frontal with Samantha Bee
          “Die Kelly Clarkson Show”
          Late Night with Seth MeyersWINNER
          “The Late Show met Stephen Colbert”
          “Rooi Tafel Gesprek”
          Best Comedy Special
          Fortune Feimster: Sweet & Salty
          Hannah Gadsby: Douglas
          “Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” –WINNER
          Marc Maron: End Times Fun
          Michelle Buteau: Welcome to ButeaupiaWINNER
          Patton Oswalt: I Love Everything
          Best Short Form Series
          The Andy Cohen Diaries
          Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler
          Mapleworth Murders
          Nikki Fre$ h
            Reno 911!”
            Tooning Out the News

            Kategorie:

            i898

            Merkers:

            , , , , ,

            Kommentaar gesluit.